8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаОХРИДСКИТЕ КОЛЕДАРИ ГО НАЈАВИЈА ХРИСТОВОТО РАЃАЊЕ

ОХРИДСКИТЕ КОЛЕДАРИ ГО НАЈАВИЈА ХРИСТОВОТО РАЃАЊЕ

Со свеќи во рацете , кандилца и ѕвезди околу 700 дечиња беа дел од денешната Бадникова поворка што седма година по ред се одржува во Охрид. Пеејќи ја коледарската песна „Вечниот Бог“ низ охридските улици и чаршијата, младите охриѓанчиња кои ги симболизираа ангелите го најавија христовото раѓање.

На плоштадот „Св. Климент Охридски“ кај божиќната пештера што е подарок од Бигорскиот манастир, Св. Јован Крстител, коледарчињата ги пречека градоначалникот Константин Георгиески кој ги дарува со божиќни пакетчиња.

– Возвишено е чувството, да се биде дел од оваа културно – верска манифестација во која учествуваат нашите најмили – дечињата, кои со старохристијанската коледарска песна го најавуваат христовото раѓање. Возобновувањето на оваа традиција е секако за поздравување затоа што преку неа најмладите се запознаваат подлабоко со суштината на нашата вера, со значењето на христовото раѓање. Секогаш мора да си ги познаваме своите корени, своите традиции за да градиме успешна и посветла иднина за сите нас. Во оваа прилика им го честитам големиот христијански празник Божиќ на сите православни христијани, со надеж дека ќе го минат во добро здравје, со ведра мисла и спокој, опкружени со љубовта на своите најблиски- рече градоначалникот Георгиески.

Градоначалникот Георгиески присуствуваше и на бадниковата поворка што втора година по ред се одржува во Селото Велгошти.

Бадниковата поворка е една од најмасовните културно- верски манифестации што се организираат по повод големиот христијански празник Божиќ.

Организатор на настанот е Здружението за грижа и воспитување деца од Охрид и е поддржан од општина Охрид.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...