23.9 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Свет На Ненад на челото му се појавил крвав крст, ни лекарите ни...

На Ненад на челото му се појавил крвав крст, ни лекарите ни свештениците не знаат што е…..

Translate (Eng):[gtranslate]

Ненад Пауновиќ (33), ветеринар од Панчево, тврди дека на големите христијански празници, како што се Божиќ, Велигден и Водици, му се појавува крст на челото.

Од него, како што вели тој, најпрво тече течност, која потсеќа на лимфа, а потоа тече крв. Така беше и вчера утрото, на Божиќ. По десетти пат, тој ја преживеа оваа чудна состојба, за која побара медицина, но и помош во црквата. И лекот не го најде!

Новинари од српскиот портал „Курир“ вчера го посетија Ненад. На неговото чело имало рана во форма на крст, од која течела крв. Мирисала на темјан.

РЕКЛАМА

Ненад им открил на новинарите дека во моментот страда од силна болка низ целото тело и дека е свесен дека ќе биде така во наредните седум дена.

„Целото тело ме боли. Ноќта пред Божиќ, најпрво се појави крст на челото“, биле првите зборови на овој чуден млад човек, татко на двегодишно дете.
– Не знам што се случува со мене! Никој не го знае тоа! Ни лекари, ниту свештеници! Ги прашав за помош, но нема – вели Пауновиќ.

„Тоа се случи пред десет години, на крштевањето на мојот пријател. Јас бев негов кум. Свештеникот нацрта крст на челото со масло. Потоа се појави крст на кожата. Лекарот мислеше дека имам алергија. Тоа помина, но истата рана ми се појави на Божиќ, Велигден и Богојавление“, објаснува Пауновиќ.

Енигма

– Никој не знае што се случува. Препуштен сум сам на себе, барав одговори во разни книги и дојдов до заклучок дека тоа може да биде стигма или рана на Исус. Една девојка ми дојде еднаш. Додека ми се приближуваше, одеднаш почна да се тресе и да плаче. И двајцата не знаевме зошто. Потоа сонував еден човек во бело. Тој нешто ми кажуваше. Отидов кај свештеник. Тој ги најде тие зборови во книгата „Требник“ или молитвеник. Се работеше за молитва – објаснува Пауновиќ, додавајќи: „Кога луѓето ме гледаат за време на празниците, мислат дека се сечам. Но, ако го правев тоа веќе десет години, веројатно ќе имав лузна на тоа место. А јас немам! Од друга страна, има и такви што велат дека сум исцелител. Сè што знам е дека се чувствувам добро кога ќе помогнам некого“, вели Пауновиќ.

Свештеникот вели дека е дар од Бог

Архиерејскиот Александар Средојевиќ вели дека тоа е дар на Бога!

– Ненад не треба да се плаши, затоа што тоа е дар од Бог, кој ја подаде својата рака да им помогне на другите луѓе во негово име. Не би ја нарекол стигма, но ако навистина може да им помогне на луѓето, тогаш тоа е само благодарение на Бога – рече Средојевиќ.

- Реклами -