23.3 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Свет Ди Каприо донира 3 милиони долари за помош на Австралија

Ди Каприо донира 3 милиони долари за помош на Австралија

Translate (Eng):[gtranslate]

Еколошката организација ,,Земјина Алијанса” вчера соопшти дека го основала австралискиот фонд за да помогне во „меѓународниот одговор на катастрофалните пожари“ кои моментално беснеат во земјата.

Пожарите во Австралија, предизвикани од сушата, почнаа од септември, со месеци порано отколку што е типично за годишната сезона на пожари.

Оcкаровецот Леонардо Ди Каприо дејствува како копретседател на организацијата , со филантропите Брајан Шет и Лорен Пауел Џобс. Организацијата е основана минатата година за борба против климатските промени и загубата на биодиверзитетот.

РЕКЛАМА
- Реклами -