8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветДи Каприо донира 3 милиони долари за помош на Австралија

Ди Каприо донира 3 милиони долари за помош на Австралија

Еколошката организација ,,Земјина Алијанса” вчера соопшти дека го основала австралискиот фонд за да помогне во „меѓународниот одговор на катастрофалните пожари“ кои моментално беснеат во земјата.

Пожарите во Австралија, предизвикани од сушата, почнаа од септември, со месеци порано отколку што е типично за годишната сезона на пожари.

Оcкаровецот Леонардо Ди Каприо дејствува како копретседател на организацијата , со филантропите Брајан Шет и Лорен Пауел Џобс. Организацијата е основана минатата година за борба против климатските промени и загубата на биодиверзитетот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...