9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаОХРИД ОРГАНИЗИРА СПЕКТАКЛ ЗА ВОДИЦИ- ПОСЛЕДЕН КУМ БЕШЕ ЗОКИ КИЧЕЕЦ!

ОХРИД ОРГАНИЗИРА СПЕКТАКЛ ЗА ВОДИЦИ- ПОСЛЕДЕН КУМ БЕШЕ ЗОКИ КИЧЕЕЦ!

На 19 јануари традиционално во Македонија се прославува празникот Водици, кога верниците скокаат во светите води да го фатат Светиот крст кој носи здравје.

Традиционално во Охрид на Водици, Светиот крст се фрла во водите на Охридското Езеро.

На тој ден илјадници посетители од целата земја ја следат манифестацијата којагодинава ќе ја отвори миленикот на женската публика Петар Грашо кој ќе одржи свој концерт на 18-ти јануари. Настанот ќе го затвори Миле Кузмановски со свој концерт на празникот Св. Јован, 20 јануари.

Фокус направи ретроспектива на настаните, и потсетува дека последен пат кум на оваа манифестација беше осудениот Зоран Милевски Кичеец и Жељко Јоксимовиќ но се уште не се знае дали годинава ќе има кум на настанот. Кум се избираше кога манифестацијата беше во организација на здружението Богојавление, но во 2016 година организацијата беше препуштена на МПЦ. Од тогаш не се избира кум.

Последниот кум на манифестацијата беше бизнисменот Зоран Милевски Кичеец кој е осуден на три години затвор за случајот Рекет, откако сам призна вина. Тој во 2016 за медиумите изјави дека му се остварила најголемата желба. Тој за јавноста откри дека уште кога бил дете скокал во охридското езеро да го фати крстот.

magazin.mk

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...