ОХРИД ОРГАНИЗИРА СПЕКТАКЛ ЗА ВОДИЦИ- ПОСЛЕДЕН КУМ БЕШЕ ЗОКИ КИЧЕЕЦ!

На 19 јануари традиционално во Македонија се прославува празникот Водици, кога верниците скокаат во светите води да го фатат Светиот крст кој носи здравје.

Традиционално во Охрид на Водици, Светиот крст се фрла во водите на Охридското Езеро.

На тој ден илјадници посетители од целата земја ја следат манифестацијата којагодинава ќе ја отвори миленикот на женската публика Петар Грашо кој ќе одржи свој концерт на 18-ти јануари. Настанот ќе го затвори Миле Кузмановски со свој концерт на празникот Св. Јован, 20 јануари.

Фокус направи ретроспектива на настаните, и потсетува дека последен пат кум на оваа манифестација беше осудениот Зоран Милевски Кичеец и Жељко Јоксимовиќ но се уште не се знае дали годинава ќе има кум на настанот. Кум се избираше кога манифестацијата беше во организација на здружението Богојавление, но во 2016 година организацијата беше препуштена на МПЦ. Од тогаш не се избира кум.

Последниот кум на манифестацијата беше бизнисменот Зоран Милевски Кичеец кој е осуден на три години затвор за случајот Рекет, откако сам призна вина. Тој во 2016 за медиумите изјави дека му се остварила најголемата желба. Тој за јавноста откри дека уште кога бил дете скокал во охридското езеро да го фати крстот.

magazin.mk

 

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here