17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаБитолчани повторно на улица – Ќе се оддаде почит за сите прерано...

Битолчани повторно на улица – Ќе се оддаде почит за сите прерано заминати чеда, но ќе се бара и правда!

Утре во 17 часот пред Клиничката болница во Битола ќе има протест поради смртта на новороденчето, како и смртта на малата Јана која почина кон крајот на март на Педијатриското одделение во болницата.

Според најавите на социјалните мрежи, ќе биде вклучена и сирена.
Ќе носиме сирена, ќе ја вклучиме а потоа ќе одадеме една минута почит за сите прерано заминати чеда, родители и пријатели и ќе си отидеме… Нека сирената ја означи алармантната сотојба во болницата, а молкот нека биде за наш потсетник за тие на небесата, оти сите немо седиме и чекаме промените од небо да паднат, а не ние да ги створиме час поскоро за да спасиме нечии живот“, се вели во најавата.

Шестгодишната Јана почина во битолската болница откако примила инфузија, а родителите велат дека се работи за лекарска грешка. Според првичните извештаи, најверојатно причина за смртта е вирусен инфект кој го погодил срцето, но се уште се чекаат резултати од нејзината обдукција.

Обдукција ќе се прави и на новороденчето кое почина вчера, а тука се поставува и прашањето зошто мајката била пуштена дома откако и била дадена таблета за провокации, по која бебето треба да биде цело време под надзор преку CTG апаратот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...