11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаСнимка од разговор меѓу советник на Димковски и инспектор од Охрид со...

Снимка од разговор меѓу советник на Димковски и инспектор од Охрид со наводни закани и уценувања

Томе Мојсовски, советник на министерот за земјоделство, уценува и му се заканува на охридски инспектор од Државниот инспекторат за земјоделство, тврди порталот Лидер.

 

Според пишувањата намедиумот, кој објави и аудио снимка од телефонски разговор меѓу двајцата, советникот Мојсовски важи за близок човек на министерот за земјоделство Трајан Димковски и настојува инспекторот да ја укине концесијата за Охридското езеро или во спротивно да поднесе оставка.

По објавувањето на снимката, прес конференција веднаш закажа министерот Трајан Димковски, кој не ја негираше автентичноста на снимката. Тој објасни дека неговиот советник единствено посочувал инспекторот да си ја врши работата, бидејќи, како што вели, три месеца не извршил надзор на договорот во концесијата, а во меѓувреме, пристигнувале поплаки и од Езерската полиција дека инспекторот не соработува. Според министерот, концесионерот вработил лица кои се занимавале и со шверц на дрога и криволов.

Министерот отфрли дека станува збор за закани и додаде дека постапката за одземање на концесијата е започната од трети декември, по веќе добиени мислења од Трудовиот инспекторат и АХВ, но недостасува и мислењето на Државниот инспекторат за земјоделство

Канал 5

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...