18.3 C
Ohrid
недела, септември 26, 2021
Почетна Македонија Сиромаштија невидлива за државата: Со тримесечно бебе смрзнуваат и гладуваат

Сиромаштија невидлива за државата: Со тримесечно бебе смрзнуваат и гладуваат

Translate (Eng):[gtranslate]

Во последната деценија од ден на ден се повеќе слушаме вакви приказни. Случаите на луѓе кои не можат да преживеат се зголемуваат. А со нив и повиците на социјалните мрежи за помош. Она што се помалку го има е институционални решенија.

Во малата куќичка на Симона и Јовица Трајковски во скопски Петровец веќе година и седум месеци нема струја. Се насобрал долг од 360 000 денари кои тие не можат да ги отплатат, па ЕВН има ја прекинала струјата. Дома се тројца. Студот го чувстувавме силно оти малото оганче не изгледа доволно. А,во креветот заспан не дочека третиот член – тримесечното бебе Јоаким. Светлото од нашата камера е првото светло кое Јоаким го виде оти без струја се откако е роден.

РЕКЛАМА
- Реклами -