25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Чадот од пожарите во Австралија ќе пристигне дури и во Македонија велат...

Чадот од пожарите во Австралија ќе пристигне дури и во Македонија велат од Наса !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Чадот од пожарите во Австралија ќе го обиколи светот.

Од НАСА предупредуваат дека чадот ќе направи барем еден „полн круг” околу целиот свет и повторно ќе се врати во областа над Австралија.

Забележале дека чадот од пожарите од крајот на декември ја пропатувал „половина од планетата“ и влијаел на квалитетот на воздухот во другите земји, пренесува Си-ен-ен.

РЕКЛАМА

Николас Белуин, климатолог од универзитетот Ридинг, за Си-Ен-Ен изјави дека не е толку невообичаено честичките од пожар да патуваат низ светот, но дека концентрацијата на оние создадени во австралиските пожари се од таква природа што може да влијаат на квалитетот на воздухот на друго место во светот, вклучително и во Чиле и Аргентина.

- Реклами -