6.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаЧадот од пожарите во Австралија ќе пристигне дури и во Македонија велат...

Чадот од пожарите во Австралија ќе пристигне дури и во Македонија велат од Наса !!

Чадот од пожарите во Австралија ќе го обиколи светот.

Од НАСА предупредуваат дека чадот ќе направи барем еден „полн круг” околу целиот свет и повторно ќе се врати во областа над Австралија.

Забележале дека чадот од пожарите од крајот на декември ја пропатувал „половина од планетата“ и влијаел на квалитетот на воздухот во другите земји, пренесува Си-ен-ен.

Николас Белуин, климатолог од универзитетот Ридинг, за Си-Ен-Ен изјави дека не е толку невообичаено честичките од пожар да патуваат низ светот, но дека концентрацијата на оние создадени во австралиските пожари се од таква природа што може да влијаат на квалитетот на воздухот на друго место во светот, вклучително и во Чиле и Аргентина.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...