8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветДодека Македонија се гуши, Кинезите направија кула која го прочистува воздухот низ...

Додека Македонија се гуши, Кинезите направија кула која го прочистува воздухот низ целиот град.

Градските власти од Пекинг успешно тестираа кула за прочистување на воздух, град кој важи за еден од најзагадените во светот. Како што пренесуваат тамошните медиуми, воздухот во околината бил почист за 55%.

Холандскиот уметник и иноватор Дан Росегард и неговиот тим направија кула која го прочистува воздухот.

“Smog Free Tower” е кула која може да исчисти 30 илјади кубни метри по час со помош на патентиран слободен озон, јонска технологија и мала количина на зелена електрична енергија. Кулата вшмукува 75% од ПМ 2.5 и ПМ 10 честичките, а потоа испушта чист воздух наоколу, создавајќи кружна зона на чист воздух.

Откако пилот верзијата беше тестирана во Ротердам, со поддршка на Министерството за животна средина на Кина беше поставена и во Пекинг.За целосно да се затвори циклусот на отпад, собраните честички во кулата се собираат од висок притисок за да се произведе накит, а продажбата на тој накит ќе финансира изградба на повеќе кули.

Од чадот кој воглавно се состои од јаглен се добиваат дијаманти, симулирајќи го природниот процес за создавање на дијамант од јаглен. Инаку, најголемата ваква кула за прочистување на воздухот се наоѓа во кинескиот град Сиан.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...