Заев: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Верувам дека новата методологија за проширување на ЕУ ќе има фер пристап и ќе се заснова на мерит систем. Наш главен мотив и натаму е членство во ЕУ и немаме алтернатива. Сѐ што зависи од нас ќе биде реализирано како и досега.

 

Ова го напиша вчера на Фејсбук лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

 

– Ова беше тема на разговорот со еврокомесарот за соседска политика и за проширување, Оливер Вархеји. Европската комисија отсекогаш била искрен и силен сојузник на Република Северна Македонија во процесот на евроинтеграциите. Отпочнување на преговори со Северна Македонија ќе значи и позитивен сигнал за целиот наш

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here