9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот на Шуто Оризари призна дека тепал граѓани, па судот го ''искара''...

Градоначалникот на Шуто Оризари призна дека тепал граѓани, па судот го ”искара” и помина само со опомена.

Градоначалникот на скопската општина Шуто Оризари, Курто Дудуш, денеска ја призна вината дека минатата година го нападнал Демир Исмаил по што Кривичниот суд му ја изрече казната „судска опомена“. Освен ова, Дудуш на рочиштето изјави и дека „жали за стореното“.

По изрекнувањето на пресудата Демир Исмаил изјави дека со приватна тужба подоцна ќе бара оштета од градоначалникот на Шуто Оризари. Евентуално добиените пари ќе бидат донирани во хуманитарни цели.

Нападот на Дудуш врз Исмаил кој е претседател на Европската ромска дијаспора „Асва“ се случил за време на одржувањето на ромскиот бал. Исмаил рече дека проблемот настанал заради тоа што на градоначалникот не му се допаѓало што неговата организација донира храна и облека за жителите на општината.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...