9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаСвет(ФОТО и ВИДЕО) Почина најмалиот човек на светот

(ФОТО и ВИДЕО) Почина најмалиот човек на светот

Најнискиот човек на светот, Хагендра Тапа Магар, почина во 28-та година од животот, соопшти Гинисовата книга на рекордите.

Хагендра Тапа Магер се родил во Непал во 1992 година, и со своите 67,08 сантиметри беше прогласен за најнискиот човек на планетата кој може самостојно да се движи.

Првпат влезе во Гинисовата книга на рекордите во 2011година. Хагендра беше седум сантиметри повисок од Филипинецот Џунреји Балаунг, но поради болест вториот не можеше да застане на нозе без помош.

„Хагенда брзо го привлече вниманието на јавноста и во 2011 година беше прогласен за амбасадор на добрата волја на Непал во сферата на туризмот“, се наведува на сајтот на Гинис.

„Според пријателите, Хагендра во последно време имал проблеми со срцето, боледувал од астма и пневмонија. Бил примен во болницата ‘Манипал’ во Непал во четвртокот на 16-ти јануари, а починал во 15 часот по локално време во петокот“, се вели уште во соопштението.

Сега титулата најмалиот човек на светот која ја задржал подвижноста преминува на Колумбиецот Едуардо Нињо Ернандез, кој е висок 70,21 сантиметри.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...