-0.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Македонија По 11 години бегство Тигрите го уапсија разбојникот на ПроКредит Банка, Идриз...

По 11 години бегство Тигрите го уапсија разбојникот на ПроКредит Банка, Идриз Рустеми

Translate (Eng):[gtranslate]

Лицето Р.И. (34) едно од осомничените за грабежот на Прокредит банка по кого била распишана потерница, вчера бил уапсен во тетово во Палма Мол, во ресторанот Емпириум, по што бил спроведен во ПС Тетово од каде бил спроведен во ПС Кисела Вода по што бил спроведен во КПУ Идризово.

Тој е осуден на 8 гoдишна казна затвор за вооружен грабеж кој се случи во Скопје во 2009-та година. Фатен од тигрите во Тетово, по претходна дојава.

Рустеми Идриз, (И.Р) е еден од ограбувачите на ПроКредит банка кој се случи во април 2009 година. Тогаш од експозитурата на Прокредит Банка беа украдени околу 50.000 евра, а за време на престрелките со калашникови ранети беа тројца полицајци.

РЕКЛАМА

Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Кривичниот суд во февруари 2010 година му изрече казна затвор од осум години на Флорим Малоку од Косово, првообвинет за грабежот на Прокредит банка, во центарот на Скопје. Иста казна добија и Идриз Рустеми и Авдиљ Тахири, на кои им се судеше во отсуство, додека Бислим Тахири за помагање заработи пет години затвор.

Флорим Малоку, кој во ноември 2017 година беше пуштен на слобода, преку неговиот профил на социјаланата мрежа Фејсбук јавно му се заблагодари на македонскиот премиер, Зоран Заев, како и на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, како што пишува тој „лидер на Албанците во Македонија“.