8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаЗабаваБолниците во Македонија опремени со нови 1.500 aпарати за коцкање !!

Болниците во Македонија опремени со нови 1.500 aпарати за коцкање !!

Конечно македонските граѓани ќе добијат современo здравство по сите европски стнадарди. Министерството за здравство објави дека Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ и другите болници ширум оваа држава ќе бидат опремени со нови 1 500 најсовремени апарати за коцкање. Со оваа круцијална инвестиција значително ќе се олесни животот на пацинетите, чии животи и онака досега беа ставени на коцка.

„Со оваа, би рекол, најзначајна инвестиција значително ќе ја подобриме услугата за нашите пациенти. Повеќе пациентите нема да мораат да одат до најблиските казина и обложувалници за да си го остварат своето неопходно право на коцкање со животот. Животот на апарати воопшто не е лесен. Се надеваме дека со оваа инвестиција ќе внесеме барем малку љубов, ведрина и среќа кај овие луѓе.“ – изјави за нашата редакција министерот за здравство Венко Филипче.

Овој текст е измислен со цел да привлече внимание и да ја прикаже реалноста за здравството во Македонија. Додека нашите болници се во колапс државата купува 1.500 машини за коцкање.

#коперација

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...