9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветОва е трет ваков случај во историјатa: Започна судењето на Доналд Трамп...

Ова е трет ваков случај во историјатa: Започна судењето на Доналд Трамп во Сенатот (ВИДЕО)

Во американскиот Сенат почна судењето во процесот за отповикување на претседателот на САД Доналд Трамп, што е трет случај во американската историја.

Стотина сенатори се најдоа во седиштето на Конгресот во Вашингтон под претседателство на шефот на Врховниот суд Џон Робертс. Но, пред почетокот на расправата за обвиненијата за злоупотреба на власта и опструкцијата на работата на Конгресот, усвоени во декември во Претставничкиот дом на Конхресот, тие расправаат за правилата на играта.

Првата обврска на Сенатот, кој го предводат републиканците, е изјаснување за временската рамка на целиот процес – што го предложи Мич Меконел, лидерот на мнозинските републиканци во Сенатот.

Според резолуцијата која ја предложи Меконел, претставниците на демократите, кои во процесот на отповикување ја вршат функцијата на обвинител, како и правниот тим на претседателот Трамп имаат по дваесет и четири часа во следните два дена да го претстават своето гледање на случајот.

Меконел подоцна малку ги ублажи временските ограничувања, откако се побунија покрај демократските и некои републикански сенатори. Тој, меѓутоа, не крие дека сака брзо да дојде до ослободување на Трамп од обвиненијата, иделано во рок од две недели.

Адам Шиф, демократот задолжен за обвинението, кажа дека републиканците организираат наместен процес во Сенатот, додека републиканците тврдат дека демократите спроведоа наместена истрага во Претставничкиот дом.

Во моментот на почетокот на расправата за отповикување во Сенатот американскиот претседател се наоѓа на Светскиот економски форум во Давос.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...