28.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Забава Прочитајте за да знаете: Дали е подобро бојлерот да се вклучува по...

Прочитајте за да знаете: Дали е подобро бојлерот да се вклучува по потреба, или да биде вклучен цело време.

Translate (Eng):[gtranslate]

Вечната дилема на секое семејство е – дали да го исклучувате или да го оставите бојлерот постојано да работи, на кој начин ќе потроши помалку струја?

Иако повеќето сметаат дека подобро е бојлерот да се остава да работи постојано, бидејќи при секое вклучување троши струја за повторно загревање, одговорот е целосно поинаков.

Стручњаците препорачуваат зависно од тоа на што ја трошите топлата вода и колку често, бојлерот сепак да се гаси на скапа струја.

РЕКЛАМА

На пример, едно четиричлено семејство најдобро е бојлерот да го вклучува ноќе кога струјата е евтина и да го гаси наутро кога престанува тој режим.

Погрешно е уверувањето дека бојлерот треба да биде постојано вклучен.

- Реклами -