11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаЏЕЈСОН МИКО: Заев лаже, Македонија може да си го врати името, нема...

ЏЕЈСОН МИКО: Заев лаже, Македонија може да си го врати името, нема да ве исфрлат од НАТО!

Две теми се клучни оваа недела: Зоран Заев признал дека воопшто не му е гајле за името на Македонија и лаже за тоа што да се очекува ако десницата дојде на власт во Македонија и го врати вистинското и единствено име на Македонија.

Зоран Заев, како што и самиот признава, не се грижи за името, а по аналогија, ниту за достоинството на Македонците. Ако таканаречениот лидер, и оној кој веќе еднаш бил премиер, не се грижи за името на сопствената земја или за достоинството на неговите сограѓани Македонци, тешко е да се замисли дека тој всушност се грижи за други прашања од интерес за Македонците – економијата, работните места, корупцијата, здравството, образованието и другите теми што секојдневно ги загрижуваат сите Македонци.

 

Според бројни медиуми, продолжената верзија на снимката од „Поткуп“ од 2014 година се појави во јавноста во која Заев му кажува на прикриен полициски информатор за претстојните избори, дека „фиксот е во врска со Американците, со Европејците“ и дека Македонија ќе може да оди напред, таа мора да биде во ЕУ и во НАТО и затоа името мора да се смени. „Ебаму името, ебаму“, се слуша Заев како вика.

И тоа е срам затоа што тој сака повторно да биде премиер и да ги помине следните четири години правејќи и го на Македонија и на Македонците тоа што го правеше во последните три години – активно работејќи на поткопување на името, идентитетот, достоинството и се друго во Македонија, игнорирајќи јаекономијата, учество во коруптивни дејности, генерално, придонес за пропаѓање на Македонија. Ако тој и неговата екстремно лева социјалистичка партија ја предводи власта повторно по изборите на 12 април, ќе биде тешко да се замисли дали некој Македонец ќе остане во земјата до2024 година. Заробувањето на државата не само што ќе се зголеми, туку ќе продолжи, економијата нема да стане „нирвана“ која што тој ја вети, поединците, а особено младите, ќе продолжат да си заминуваат, а самиот идентитет на Македонците ќе продолжи да се урива.

И тука е најновата лага на Зоран Заев, поврзана со членството на Македонија во НАТО.

Во период на предизборна кампања, лидерот на левичарите во Македонија вели дека ако ВМРО-ДПМНЕ биде избрана и го врати старото официјално име на Македонија, тогаш Македонија ќе биде исфрлена од НАТО. Ова е ноторна лага.

Во моментов, Македонија треба да стане 30-та членка на НАТО некаде во наредните шест месеци или слично. Сите земји членки, освен Шпанија, се согласија на ова и шпанското одложување се должи на внатрешно-политички проблеми. Сепак, сега тие имаат функционална влада и може да се очекува да го ратификуваат приемот на Македонија некаде во наредните неколку месеци. Или после тоа или евентуално пред тоа, македонскиот парламент исто така ќе ги ратификува спогодбите за пристап на Македонија во НАТО, и конечно државата ќе го заземе своето место во НАТО.

 

Но, сега Зоран Заев се обидува да ја плаши македонската јавност со ноторни лаги. Тој им кажува на Македонците дека ако ВМРО-ДПМНЕ биде избрана во април, тогаш, откако ќе го променат името назад во вистинското и единствено, името, НАТО ќе ја исфрли Македонија од сојузот.

Но, тоа не е можно затоа што не постои механизам во рамките на НАТО да се избрка членка на Алијансата. Многу е едноставно.

Заев ецитиран како изјавува: „Сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да турка опасни идеи за да го укине или поништи договорот од Преспа кој не доведе до полноправно членство во НАТО… Дали ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се свесни што ќе се случи ако го отповикаме или измениме Договорот од Преспа, за кој се преговараше повеќе од 20 години? Тоа би значело автоматско повлекување на нашето членство во НАТО … “

Повторно, не постои механизам за „автоматско повлекување“ за членките во НАТО. Деновиве има многу негодувања за Турција, членка на НАТО и нивната сегашна влада, па дури и се зборува за „исфрлање на Турција од НАТО“. Но, како што забележува новинарот и автор Џонатан Манторп во статија за 2016 година поврзана со ова прашање, „… Кога НАТО беше формиран на почетокот на Студената војна во 1949 година, не беше воспоставен механизам за исфрлување на членови.“ Македонија и Македонците кои ќе се вратат на вистинското име на својата земја и за самите себе, тешко дека може да се сметаат за вредни за исфрлање . ”Плус, дури и да сакаат да ве исфрлат “, не постои механизам. Заев лаже дека Македонија ќе биде исфрлена од НАТО ако централно-десницата управува со Македонија и го врати името на Македонија. Неодамнешна статија која го отвора прашањето за исфрлање на Турција, на германската новинска агенција ДВ, го истакнува истото нешто: „Додека основачката повелба на НАТО дозволува членка да се повлече од воениот сојуз, не постои механизам кој предвидува како земјата може да биде исфрленаод другите држави во алијансата “.

 

Конечно, да се потсетиме што членките на НАТО со години, децении велеа: „Мора да го смените името затоа што Грција е во клубот, а вие не сте.“ Значи, штом сте во клубот, можете се што сакате да правите. Грција го правеше тоа со децении и ниту една друга земја не и ги оспори тоа право да ја задржи Македонија надвор од Алијансата. Многу се сомневам дека откако ќе влезе Македонија, друга држава ќе ја осуди Македонија и Македонците за враќање на нивното достоинство и името. Ако НАТО го стори тоа, тогаш НАТО има некои сериозни проблеми што веројатно ќе доведат до крај на НАТО затоа што во тој момент, НАТО ќе докаже дека нема никакви базични вредности.

Пишува: Џејсон Мико за medium.com

Превземено од Инфомакс

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...