28.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Свет ФОТО: Кинезите вчера започнаа изградба на болница - ќе биде готова за...

ФОТО: Кинезите вчера започнаа изградба на болница – ќе биде готова за 10 дена

Translate (Eng):[gtranslate]

Во кинескиот град Вухан забрзано се гради нова болница со 1000 кревети, каде би требало да се лекуваат заболените од коронавирусот.

На фотографиите се забележуваат багери како ја порамнуваат земјата, и темелите не се готови.

Но, според најавата на кинеските власти, стационарот ќе биде готов до 4 февруари.

РЕКЛАМА

Десетици багери и друга механизација почнаа со работа вчера навечер.

Ова не е првпат во Кина да се гради цела болница за само десетина дена. Кога во 2003 година изби епидемијата на САРС, од која починаа 774 лица, во Пекинг за една седмица беше изградена болница.

Погледнете во галеријата како тече изградбата:

epa08157675 An aerial view of the construction site of a field hospital in Wuhan, Hubei province, China, 24 January 2020. The 1,000-bed hospital is expected to be completed by 03 February 2020 to cope with the increasing number of people affected by the coronavirus. The outbreak of coronavirus has so far claimed 25 lives and infected more than 800 others, according to media reports. The virus has so far spread to the USA, Thailand, South Korea, Japan, Singapore and Taiwan. EPA-EFE/YUAN ZHENG CHINA OUT

- Реклами -