10 C
Ohrid
четврток, април 22, 2021
Почетна Здравје и убавина Коронавирусот се шири - Дали ги имате овие симптоми и дали е...

Коронавирусот се шири – Дали ги имате овие симптоми и дали е смртоносен

Translate (Eng):[gtranslate]

Кинеските властии соопштија дека има нови 15 смртни случаи заразени со короналниот вирус, со што бројот на загинатите достигна 41.починат.

И покрај тоа што се преземени мерки за ширење на епидемијата – ограничување на движење, суспендирање на јавниот превоз во 10 града, затворање на храмови за време на кинеската новогодишна прослава, забрана за посета на Кинескит ѕид – вирусот излезе надвор од Кина.

Во Франција, вчера се регистрирани три случаи на заразени кои патувале во Кина.

РЕКЛАМА

Австралија денеска објави за три  случаеви на коронавирус во државата Викторија, при што пациентите  се хоспитализирани во стабилна состојба во предградие на Мелбурн, соопштија австралиските власти.

И Малезија денес потврди три случаи на инфекција со коронавирус, првиот во Југоисточна Азија.

Во меѓувреме, Кина од 24 јануари потврдила 1.287 случаи заразени со новиот коронавирус, додека бројот на смртни случаи од вирусот е зголемен на 41, соопшти денеска Националната здравствена комисија.

Кои се симптомите

Луѓето на кои им е дијагностициран вирусот имаат треска и кашлица и пвишена температура, а некои имаат потешкотии при дишењето. Симптомите се појавуваат два дена до две недели по инфекцијата.

Како се дијагностицира и третира?

Здравствените власти во Кина го секвенцираа геномот на вирусот и ги споделија овие информации, дозволувајќи им на истражувачките групи низ целиот свет да тестираат за вирусот. Нема специфични антивирусни третмани за инфекцијата, така што се лекуваат само симптомите на луѓе заразени со вирусот.

Од каде потекнува вирусот?

Светската здравствена организација им рече на новинарите оваа недела дека агенцијата сè уште работи на утврдување на изворот на вирусот. Но, повеќето од првите потврдени случаи беа од луѓе кои го посетуваат пазарот за храна во Вухан. Оттогаш пазарот е затворен и дезинфициран на пазарот што продава фарма и диви животни.

Неодамнешната генетска анализа укажува на тоа дека вирусот е сличен на вируси кои инфицираат лилјаци и змии. Истражувачите веруваат дека ова може да биде резултат на рекомбинација на индивидуални вируси кај лилјаци и змии. Ова би можело да се случи по природа, но може да се случи и на пазарот каде што животните се чувале во близина на едни со други.

Илустрации -Апостроф, Украина

- Реклами -