17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаЗдравје и убавинаОваа супа е виновна за епидемијата на корона вирусот? Научниците откриле како...

Оваа супа е виновна за епидемијата на корона вирусот? Научниците откриле како се појавила смртоносната зараза од која стравува планетата

Покрај двата вида на змии, причината за епидемија од опасниот корона вирус во Кина би можела да биде супата од лилјак, поточно супата која се правела од заразени лилјаци кои ја консумирале луѓето.

Двата видови змии – кинески крајт и кинеска кобра како и супата од лилјак се можен извор за корона вирусот кој во оваа земjа покрена смртоносна заразна болест, пренесуваат од Си-ен-ен.

Кинескиот крајт е отровна змија која се наоѓа во поголемиот дел од средна и јужна Кина и југоисточна Азија.

Научниот труд со генетски код “2019.-nCoV” открива дека новиот вирус е поврзан со два примероци од корона вирусот, слични на SARS од Кина, на почетокот сугерирајќи дека извор би можел да биде и лилјакот. Вирусот во лилјакот би можел да мутира пред да ги зарази луѓето.

Извештаите покажуваат дека змиите кои биле продавани на пазарот за морска храна во Вухан ја зголемуваат можноста дека “2019.-nCoV” може да премине и на домашните видови на змиите, а потоа и на луѓето.

 

Извор Точка

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...