7.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Здравје и убавина Оваа супа е виновна за епидемијата на корона вирусот? Научниците откриле како...

Оваа супа е виновна за епидемијата на корона вирусот? Научниците откриле како се појавила смртоносната зараза од која стравува планетата

Translate (Eng):[gtranslate]

Покрај двата вида на змии, причината за епидемија од опасниот корона вирус во Кина би можела да биде супата од лилјак, поточно супата која се правела од заразени лилјаци кои ја консумирале луѓето.

Двата видови змии – кинески крајт и кинеска кобра како и супата од лилјак се можен извор за корона вирусот кој во оваа земjа покрена смртоносна заразна болест, пренесуваат од Си-ен-ен.

Кинескиот крајт е отровна змија која се наоѓа во поголемиот дел од средна и јужна Кина и југоисточна Азија.

РЕКЛАМА

Научниот труд со генетски код “2019.-nCoV” открива дека новиот вирус е поврзан со два примероци од корона вирусот, слични на SARS од Кина, на почетокот сугерирајќи дека извор би можел да биде и лилјакот. Вирусот во лилјакот би можел да мутира пред да ги зарази луѓето.

Извештаите покажуваат дека змиите кои биле продавани на пазарот за морска храна во Вухан ја зголемуваат можноста дека “2019.-nCoV” може да премине и на домашните видови на змиите, а потоа и на луѓето.

 

Извор Точка

- Реклами -