25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Светот слушна која е Македонија: Самир Љума и Фејми Даут од „Медена...

Светот слушна која е Македонија: Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ добитници на „ASC“ најпрестижната награда во кинематографијата

Translate (Eng):[gtranslate]

Наградата на кинематограферите од „Медена земја“, нашите Самир Љума и Фејми Даут им ја додели режисерот и продуцент на „Џокер“ Тод Филипс. Тој во својата најава покрај другото како што пренесува Dedline.com рече дека ова е златно време на документарниот филм.

Најважната награда што може да ја посака еден кинематографер е оваа, вели Самир Љума кој заедно со Фејми Даут се добитници на 34 доделување на „ASC“ наградите за најдобра кинематографија за Документарен филм.

Наградата на кинематограферите од „Медена земја“, нашите Самир Љума и Фејми Даут им ја додели режисерот и продуцент на „Џокер“ Тод Филипс. Тој во својата најава покрај другото како што пренесува Dedline.com рече дека ова е златно време на документарниот филм (golden age for documentaries).

РЕКЛАМА

Најпрестижната награда што може да се додели во светот на кинематографијата е токму „ASC Award“ награда, којашто ја доделува Американската асоцијација на кинематографери (ASC).

Ова е интервјуто со Самир Љума и Фејми Даут после побивањето на наградата:

извор: FrontLine.mk

- Реклами -