22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЉубчо се пофали: Моја беше идејата за зголемување на платата.

Љубчо се пофали: Моја беше идејата за зголемување на платата.

Како што истакна лидерот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, и претходниот пат кога минималната плата се зголемила на 15.000 денари, две години се плаќале субвенции за таа разлика од 100 евра, а таа идеја лично тој му ја дал на експремиерот Зоран Заев.

Поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, во вечерашното гостување во емисијата „24 анализа“ истакна дека македонската економија не е во идеална состојба, но дека ја поддржува мерката за зголемување на минималната плата, оти како што истакна, тоа била негова идеја.

Како што истакна Георгиевски, и претходниот пат кога минималната плата се зголемила на 15.000 денари, две години се плаќале субвенции за таа разлика од 100 евра, а таа идеја лично тој му ја дал на експремиерот Зоран Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...