5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаЗабава12 години се раѓале само женски деца, претседателот дава парична награда за...

12 години се раѓале само женски деца, претседателот дава парична награда за тој што ќе направи машко дете…

Речиси 10 години, само женски бебиња се раѓаат во селото Мијеске Одрзанске во Полска.

Само 300 луѓе живеат во овој мал град кој се наоѓа на југот на Полска, во близина на границата со Чешката Република. Во изминатата деценија, родени се 12 бебиња, ниту едно момче.

Необичен случај ги заинтригира медиумите овој месец, а овој феномен го пренесуваат и познати меѓународни медиуми.

Претседателот на локалната заедница, Рајмунд Фриско, кој е татко на две ќерки, понуди парична награда на првиот брачен пар кој ќе станат родители на момче.

-Имаше толку многу медиуми што пишуваа за нас што дури размислував да ја именувам улица по името на првото момче кое ќе се роди следно. Дефинитивно тоа би било убав подарок. Ќе засадиме даб и ќе го именуваме по него, изјавил Фриско за британскиот Телеграф.

 

Полот на бебето зависи од тоа дали спермата на нивниот татко носи хромозом X или Y.

Х-хромозомот е комбиниран со истиот мајчински хромозом, во тој случај се произведува женско дете (XX). Од друга страна, ако Y хромозомот на таткото е комбиниран со Х хромозомот на мајката, се создава момче (XY). Ако мажот има ист број на Х и Y хромозоми, веројатноста е 50:50 дека бебето ќе биде момче или девојче.

Таквиот случај ги заинтригирал и научниците кои покажале интерес за селото, но досега не е направено конкретно истражување за генетиката на популацијата.

Сепак, можно е ова да биде само случајност, како што смета Крег Андерсон, професор по статистика на Универзитетот во Глазгов.

-Под претпоставка дека има приближно 50:50 шанса парови да имаат момче или девојче, тој проценува дека веројатноста да имаат 12 последователни девојчиња во ова село е 1/4096. Ова е теоретски многу мала шанса, но во пракса секоја последователна секвенца на момчиња или девојчиња е подеднакво веројатна, рече професорот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...