9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаОд вечерва бесплатен e јавниот градски превоз поради аерозагадувањето

Од вечерва бесплатен e јавниот градски превоз поради аерозагадувањето

Бесплатен јавен градски превоз и двојно поскапо паркирање на паркиралиштата на ЈП „Градски паркинг“ што ќе почне да се применува вечерва од 18 часот се итните мерки кои ги донесе Градот Скопје за да се намали загадувањето на воздухот. Освен ова, градските власти решија да ги запрат градежните работи на градилиштата кои се под нивната надлежност.

Мерките се преземаат по добиеното известување од Министерството за животна средина дека квалитетот на воздухот последователно два дена е надминат над законски пропишаниот минимум, односно над 175 μг/м3 на мерните станици во Карпош и во Лисиче.

Освен ова, интензивирана е и контролата на градилиштата, односно возилата што излегуваат од градилиштата мора да имаат измиени тркала и да се покриени со церади заради контрола на прашината. ЈП „Комунална хигиена“ е задолжена да го продолжи интензивното чистење на градските улици и булевари.

Се апелира до вработените во Град Скопје, јавните претпријатија и институции на работа да доаѓаат со автобусите на јавниот превоз. Упатен е и повик во МВР да спроведе ограничување на обуките на автошколите од 9,30 до 14,30 и по 18,00 часот и да врши зачестени контроли на издувните гасови на возилата кои учествуваат во сообраќајот.

Мерките ќе траат се до моментот на намалување на загадувањето.

скопско ехо

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...