9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаПрекрасна вест: Трииполгодишна Влера ја победи леукемијата......

Прекрасна вест: Трииполгодишна Влера ја победи леукемијата……

Прекрасна вест одекна на фејсбук профилот на невладионата организација САНО.

Малечката трииполгодишна Влера ја победи леукемијата, болеста со која се бореше долг период.

„Влера рече чао Леукемија ! Вака се скока од радост ! #detska klinika @detska klinika“, објави невладината организација САНО на својот фејсбук профил.

Како што ни потврди Марија Тасев, претседател на организацијата САНО, Влера од оваа тешка болест се лекувала на Детската клиника во Скопје, но благодарение на нејзината голема воља и посветеноста на лекарите, болеста е веќе победена.

Всушност, Влера сега, според медицинската терминологија, е во фаза на ремисија.

САНО сподели и фотографии кои покажуваат дека Влера сега се чувствува одлилно.

Инаку, САНО на есперанто значи здравје. Ова е невладина организација, формирана од родители и пријатели на деца што го победиле ракот.

„Здружението го формиравме со цел да им го олесниме процесот на лекување на децата, но и на нивните родители, да иницираме воведување на нови современи терапии, да помогнеме во подобрување на условите каде што се лекуваат децата. Сите ангажирани во оваа организација работат исклучиво волонтерски. Мотивот и силата за работа и волонтирање ни се децата херои што се борат со ракот“, изјави во една прилика Тасев.

Овие фотографии се направени во „Родителската куќа“, наменета за сместување на родителите чии деца се лекуваат на Детската клиника.

Таа се наоѓа во првата барака до Министерството за здравство, и ја отвори токму здружението САНО. Беше отворена на почетокот на минатата година, а наменета е за сместување на родители чии деца се пациенти и примаат терапија на клиниката за детска онкологија. Порано родителите од внатрешноста беа принудени или да спијат на исти кревети со децата на клиниката или во автомобили на паркинг, или пак изнајмуваа станови, затоа што терапијата за децата понекогаш трае и по цел месец.

На малечката Влера и ја посакуваме целата среќа и здравје на овој свет.

фактор

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...