8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаНови детали: Три лица се приведени во врска со ранувањето на полицаецот...

Нови детали: Три лица се приведени во врска со ранувањето на полицаецот пред црквата во Велес

Три лица се приведени во врска со ранувањето на полицаецот пред централната црква во Велес претходно во неделата претпладнето, велат од министесрството за внатрешни работи, а полицискиот службеник е тешко ранет во пределот на стомакот и десната нога, и по настанот итно е пренесен на скопските клиники.

Велешката полиција претходно го потврди вооружениот инцидент и оти се трага по осомничениот кој по инцидентот побегнал. Имаше информации и дека на излезот од градот сите коли се запираат и се претресуваат.

Четириесет и шестгодишниот Е.М., полицаец од Велес е тешко ранет во близина на црквата „Свети Спас“ во Велес. Ранетиот полицаец и негова колешка биле во контрола кај црквата по пријава дека жители од ромската населба Рамина ограбуваат верници кој доаѓале на богослужба во споменатата цркваа.

Во еден момент настанала мешаница меѓу полицајците и еден од сомничените за грабеж, по што насилникот успеал да го одземе пиштолот на полицаецот и со него да испука пет куршуми. Четири од куршумите завршиле во стомакот, а еден во коленото на полицаецот.

Полицаецот итно е бил пренесен во хируршката амбуланта при велешката Општа болница каде му била укажана прва помош. Тој е вон животна опасност, но поради сериозноста на повредите е препратен на Хирушките клиники во Скопје.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...