4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаОткако чичко Јовица од Штип доби дрва за огрев, сега сака да...

Откако чичко Јовица од Штип доби дрва за огрев, сега сака да возврати за добрината-Кани за Бадник кај него дома сиромашни сограѓани

Штипјанецот Јовица Ристов на кој дрва за огрев му обезбедија хумани луѓе, на добрината сака да возврати со добрина.

Јовица ги кани сите оние сиромашни како него, кои не можат да си дозволат топол дом, да дојдат кај него.

„Ги поканувам на Бадник сите кај мене да се здружиме, да го пречакме Бадник и да бидеме среќни и весели и да немаме таги еден према друг“, вели овој човек и додава: „Благодарен сум за дрвата кои што ги добив, преблагодарен сум за огревот што ми се обезеди, немам зборови“.
Јовица на пошироката јавнст во еден момент и стана познат откако од хумани луѓе побара само 2 кубика дрва за да се стопли во зимата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...