8.4 C
Ohrid
сабота, ноември 27, 2021
Почетна Македонија Млад брачан пар од Битола не можел да има деца, па бабата...

Млад брачан пар од Битола не можел да има деца, па бабата на зетот му родила близначиња…

Translate (Eng):[gtranslate]

Највозрасната сурогат мајка во земјава, на 51 година на свет донесе близнаци и се породи во Болница „Плодност“. Оваа интересна и необична приказна се однесува на мајката сурогат за сопствената ќерка, на која и беше извадена матката на само 16 годишна возраст.

Мајката, веќе три години беше во менопауза. Неа, тимот на болница „Плодност“ најпрво и го врати месечниот циклус, а потоа со програмата на донор јајни клетки, и сурогат мајчинство, за нејзината ќерка донесе на свет две близначиња во 37-мата недела со елективен царски рез.Мајката лесно ја поднесе бременоста и носењето на близначињата.
Оваа приказна е толку ретка, необична и можеби единствена на овие простори. Во свестот постојат само неколку вакви примери, а кај нас, ова го може само уникатниот ивф тим на Болница „Плодност“ – информираат од болницата.

РЕКЛАМА