8 C
Ohrid
понеделник, април 19, 2021
Почетна Македонија Ќе се гради ли пат преку Шар Планина или таа ќе биде...

Ќе се гради ли пат преку Шар Планина или таа ќе биде Национален парк?

Translate (Eng):[gtranslate]

Како што објави „Слободна Европа“ се размислува за изградба на тунел, како и а се гради пат од Тетово до Призрен преку Шар Планина размислуваат во Владата, додека пак за дел од невладините организации тоа е лоша идеја.

Една варијантата е најдолг тунел од 6400 метри. Втората варијанта е тунел 3226 метри и трета од 1800 метри. Тунелите ќе почнуваат кај Бозовце и Вешала. Според мислењето на експертите највозможна и економски најоправдана е втората варијанта. Градењето на овој пат ќе значи и поблизок пристап до пристаништето во Драч“, вели министерот Хисен Џемаили.

За невладините, пак, најважно е Шара да се прогласи за национален парк. Тие се категорично против какво било градење на планината, бидејќи така ќе се наштети на биолошката разноликост.

РЕКЛАМА

слободна европа

- Реклами -