10 C
Ohrid
четврток, април 22, 2021
Почетна Македонија Македонија официјално станува членка на НАТО

Македонија официјално станува членка на НАТО

Translate (Eng):[gtranslate]

Собранието со 114 гласови – ЗА, ниту еден против и без воздржани го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО Алијансата – историски очекуван момент за Македонија.

До полноправно членство на земјава во Нато станува уште ратификацијата во парламентот на Шпанија која доцни поради нејзината внатрешна политичка криза.

Протоколот во македонското собрание се ратификуваше со одложено дејство и ќе стапи во сила по ратификацијата и во шпанското собрание.

РЕКЛАМА
- Реклами -