19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаПоднесено обвинение за велешанецот кој усмрти девојче, претходно два пати бил казнет...

Поднесено обвинение за велешанецот кој усмрти девојче, претходно два пати бил казнет додека возел пијан

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против 30-годишниот велешанецм А.Н. за кривично дело – тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајототкако лани на 17 декември управувајќи автомобил „Мерцедес“ по улицата „Борис Трајковски“ во Велес усмрти 11-годишно девојче.

Обвинетиот два дена го исклучил својот мобилен телефон пред да се предаде на полицијата, откако избегал од местото на несреќата без да укаже помош, а Обвинителството денеска обзнани дека претходно два пати бил казнуван за возење во алкохолизирана состојба. Од тогаш се наоѓа во притвор, а се бара продолжување на мерката затоа што може повторно да се даде во бегство.

„Иако бил во алкохолизирана состојба, тој управувал со автомобилот, па приоѓајќи во близина на обележан пешачки премин, не ги почитувал сообраќајните знаци. Возел со брзина од околу 68 километри на час, што е повеќе од двојно над дозволената брзина на критичниот дел од патот, каде постоел и сообраќаен знак за максимално дозволена брзина од 30 километри на час. Обвинетиот не обрнал внимание на пешаците и со автомобилот удрил во мајка и ќерка кои во тој момент поминувале преку обележаниот пешачки премин. Од ударот мајката се здобила со телесна повреда на челото. Девојчето, пак, било исфрлено 10-тина метри напред, до следниот пешачки премин, каде паднало на земја, се здобило со бројни тешки повреди во пределот на главата и екстремитетите и починало.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...