18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаПендиков си ја отвори душата: Прво ги мразев Бугарите, ама кога ја...

Пендиков си ја отвори душата: Прво ги мразев Бугарите, ама кога ја прочитав „вистината“ сфатив дека сум бугарин, и дека во Македонија учиме лажна историја !!

Христијан Пендиков за прв пат ексклузивно застана пред камерата на „bTV“, при што раскажа за нападот врз него во Охрид и истакна дека сонува да се врати во Македонија и да каже дека е Бугарин, притоа никој ништо да не му направи.

Секретарот на бугарскиот клуб во Охрид тешко зборува, бидејќи по операцијата му е поставена шина која треба да ја носи уште еден месец.
Кристијан раскажа се за нападот. Речиси еден месец подоцна, заканите продолжуваат. Според Пендиков, има информации дека тој може да биде нападнат таму, во Бугарија. Тие и се закануваат на неговата мајка и на неговите роднини.

Тој раскажа и како тој самиот не ги поднесувал Бугарите кога бил помлад и како пред неколку години се разбудил и станал македонски Бугарин.

– Бев во ресторан каде што беа моите девојки. Дојдоа двајца, тројца. Уште еден и двајца. И почнаа да ме напаѓаат дека сум Бугарин. Само со зборови. Зошто се нареков Бугарин, дека сум предавник? И такви работи – се сеќава тој.

– Потоа излегов од ресторанот, да му се јавам на Томе, да му кажам што се случило. Претседателот на клубот, а потоа Илија излезе и ми го зеде телефонот. Ми рече – „Влези внатре и биди смирен за да нема проблеми“. Влегов внатре и видов дека не ме сакаат во ресторанот. Ја земав јакната и излегов надвор. Одев сам до паркингот да си ја земам колата и да си одам дома. И таму се случи сѐ – рече Пендиков.

Започнале ударите. Според него, тепачката траела најмалку 10 минути и додаде дека имало тројца напаѓачи.

– За жал, во Северна Македонија е нормално, нормално е да те тепаат, пцујат, пукаат затоа што си Бугарин. Полицијата не треба ништо да прави – вели секретарот на бугарскиот клуб во Охрид.

– За да бидеш македонски Бугарин, само треба да се реализираш. Во Македонија учиме изменета, лажна историја во која Бугарите се фашисти, Татари. Откако ја прочитав светската историја, откако прочитав за ВМРО и што е историја, сфатив – коментира тој.

Вели дека претходно не сакал ниту една од соседните земји:

„Не научија таква приказна дека само Србите ни се браќа и сите други сакаа нешто лошо да и се случи на Македонија“.

Веќе неколку дена Пендиков има деноноќна полициска заштита. Добива слики од оружје и закани дека луѓето ќе дојдат во Бугарија.

– Мајка ми постојано добива закани. И пишуваат коментари дека ќе ја убијат, дека сме предавници, дека треба да се иселиме од Македонија, дека не сме за таму. Сонувам дека еден ден ќе можеме да се вратиме во Македонија, да можеме безбедно да кажеме дека сум Бугарин и дека никој ништо нема да ми направи – не само мене. На сите нас кои живееме во Македонија и сме македонски Бугари – нагласува Пендиков.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...