26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаИсчистен плоштадот „Македонија“ од неискористената хуманитарна помош

Исчистен плоштадот „Македонија“ од неискористената хуманитарна помош

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје целосно го исчистија плоштадот „Македонија“ по завршувањето на волонтерската акција за собирање на хуманитарна помош за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија.

Како што соопштија од претпријатието, од плоштадот подигнати се неколку тони материјал кој не беше искористен како хуманитарна помош.

Во текот на изминатите денови имаше бројни реакции од граѓаните за донираната облека која не беше соодветна за потребите на погодените од земјотресот и беше расфлена на плоштадот во центарот на Скопје.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...