Даниел со селфи фотографија од крузерот: Јас преладен од обична настинка, цел свет ме научи дека сум бил заразен од Коронавирусот.

Добро се чувствувам, немам температура и не сум заразен со коронавирус. Не е вистина дека веќе три дена сум во изолација, еве сега пијам кафе во бифето на бродот, вели ексклузивно за Курир.рс, 39-годишниот Даниел Душноки од Суботица, член на екипажот на крузерот “„Дајмонд принцес“ кој е усидрен во карантин во близина на крајбрежјето во Јапонија, а за кој се шпекулирало дека има коронавирус.

-Направиле цела драма, а ништо од тоа не е вистина. На крузерот сме и засега нема ништо ново, ниту пак се случува. Работиме и го чекаме крајот на оваа драма. Немам температура и не сум под никаков карантин. Не сум во контакт со останатите заразени патници, јас само патролирам навечер – вели Душноки за Курир. рс и додава: Колку што знам сите српски државјани на бродот се добро и никој не е заразен. Додуша после објавата дека некој од нас е заразен со коронавирус на никој не му е добро!

Министерството за здравство информира согласно најновите информации добиени од јапонските надлежни органи, дека дојде до промена во однос на состојбата на македонските државјани кои се наоѓаат на бродот „Diamond Princess“ во Јокохама, Јапонија.

Потврдено е присуство на корона вирусот кај еден од тројцата македонски државјани кои се на крузерот, а во моментот е хоспитализиран во здравствена установа во Јапонија.

Амбасадата на Република Македонија во Токио е во комуникација со македонскиот државјанин. Воедно, амбасадата на дневна основа комуницира и со останатите двајца македонски државјани кои сѐ уште се наоѓаат на бродот во Јокохама и кои изјавуваат дека се чувствуваат добро и досега не пројавиле симптоми кои може да укажуваат на присуство на корона вирусот.

Министерството за здравство на Јапонија продолжува со спроведување на тестови за присуство на коронавирусот кај лицата кои се наоѓаат во карантин на бродот. При вршење на анализите предност имаат лица со симптоми кои укажуваат на присуство на вирусот, лица над 75 годишна возраст и лица со хронични заболувања.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here