11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветПолицаец во Перу се облекол како Дедо Мраз за да уапси дилери...

Полицаец во Перу се облекол како Дедо Мраз за да уапси дилери на дрога

Припадник на група полицајци се маскирал во Дедо Мраз за да остане незабележан во таа опасна област“, ​​соопшти полицијата, додавајќи дека оваа „стратегија е крунисана со успех“.

Полицаецот, кој бил облечен во традиционална носија на Дедо Мраз, имал задача да ја скрши вратата од куќата и да уапси еден од осомничените.
Во акцијата се уапсени две лица и запленети се стотина пакувања со крек и марихуана чија вредност се уште не е утврдена од надлежните органи.

Веќе некое време, перуанската полиција редовно напаѓа осомничени криминалци користејќи маски и спроведува операции започнати на посебни датуми.
Така, на 31 октомври слична акција беше спроведена и на Ноќта на вештерките, исто така против дилери на дрога.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...