14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Ексклузивно за ''Шило'' мајката на Пино, Маја Трпковска: Таткото на Ангела не...

Ексклузивно за ”Шило” мајката на Пино, Маја Трпковска: Таткото на Ангела не сака да ми изрази сочуство, иако неговата ќерка е обвинета за убиството на мојот син.

Translate (Eng):[gtranslate]

Како сведок на вчерашното рочиште за убиството на Пино Секондо бил повикан таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски. Но поради наводно недолично однесување кажал дека никогаш нема да им изрази сочуство на семејството на сега починатиот Пино, бидеќи мајката на Пино ја навредила Ангела со зборовите о*оспио, иако знаеме сите низ што помина мајката на Пино.

Пред неколку рочишта Ангела Ѓорѓиевска изјави дека не се чувствува виновна за смртта на Пинета Секондо-Пино, бидејќи ништо од тоа што е наведено во обвинението не го сторила.

Но освен Ѓорѓиева, за убиството на Пино е обвинет и Фуркан Али (27), но тој е во бегство.

РЕКЛАМА

Ние ја исконтактиравме Маја таа ни одговори дека бара само правда и нормално убијците на нејзиното дете да ја добијат заслужената казна, не сакам да се одмаздам вели таа, иако ми го зедоа најмилото но со кое право Ангела со потсмев го гледа судењето и не се кае за тоа што го сторила?

Таа ни кажа дека нејзинта болка од ден за ден е поголема, бидеќи сите кои го познаваа моето дете знаеа дека тој беше вистински ангел.

26 годишниот Пинета (Пино) Секондо беше исчезнат ноќта измеѓу 10/11 декември 2018 , а случајот во полиција беше пријавен од неговата мајка. Потрагата по Пино траеше повеќе од пет месеци, се до 29 април 2019год, кога непознат граѓанин во полиција пријави дека во атарот на скопското село Љуботен е пронајден човечки скелет покриен со камења за кој се утврди дека станува збор за исчезнатиот Пино. Два дена подоцна, на 31 мај, МВР до Основното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Али Фуркан(27) и Ангела Ѓорѓиевска (22), двајцата од Скопје, за сторено кривично дело „убиство“.

За случајот со Пино пренесуваа и Италијанските медиуми.

- Реклами -