22.8 C
Ohrid
среда, јули 28, 2021
Почетна Свет Рама до младите кои пијат кафе и уживаат по цел ден: Абе...

Рама до младите кои пијат кафе и уживаат по цел ден: Абе станувајте да работите градежништво, не кафиња тука да ми пиете…

Translate (Eng):[gtranslate]

За реконструкција на области погодени од земјотресот во Албанија на 26 ноември минатата година, потребна е и работна сила. Раководителите на градежните компании му се жалеа на албанскиот премиер Еди Рама дека нема работници.

Додека вршеше увид во обновата на штетите во Драч, Рама рече дека е донесен закон за да се доведат работници од странство, иако ова според него изгледало апсурдно.

Рама во меѓувреме се соочи со некои невработени млади кои пиеле кафе. Тој ги повика да работат на градилиштата за реконструкција на разурнатите објекти.

РЕКЛАМА

Тие му се пожалија дека нема работа и дека се интелектуалци, а тој им врати дека наместо да чекаат вработувања како цариници и адвокати, во моментов да не седат и да пијат кафе, туку помогнат во обновата на урнатините како градежници и со тоа да заработат.

- Реклами -