Путин за лидерите: „Ако се соблечат мислам дека тоа би била одвратна глетка“

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа ги коментираше шегите на челниците на Г7 на негова сметка, односно на сметка на неговото отстранување на појасот во различни прилики, пренесува Индекс.хр

Лидерите на најмоќните земји во светот, да потсетиме, се потсмеваа на Путин прашувајќи се меѓусебно дали и тие треба да бидат сменети од функцијата руски претседател.

На тоа вечерва сосема директно одговори Путин.

„Не знам како сакаа да се соблекуваат, до половината или од половината надолу, но мислам дека тоа би била одвратна глетка“; рече Путин, пренесува Индекс.хр.
Лидерот на Русија рече дека се согласува со зборовите на поетот Александар Пушкин „дека можеш да бидеш разумна личност и да размислуваш за убавината на ноктите“.

„Се согласувам со тоа. Сè на човекот треба да биде хармонично, и душата и телото. Но, за да биде сè хармонично, мора да се откажете од прекумерното консумирање алкохол и други лоши навики, да се занимавате со вежбање и спорт“, додаде Путин.

Рускиот лидер истакна и дека ова не е најдобриот период на односите меѓу Русија и земјите од Г7.

„Лично ги познавам сите мои колеги. Сите тие се лидери, имаат карактер. Ако сакаат, ќе го постигнат потребниот успех, но треба да работат на себе“, рече Путин.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here