5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаСветД-р Кантарџиев: Доколку сакате да се заштитите од коронавирусот треба да пиете...

Д-р Кантарџиев: Доколку сакате да се заштитите од коронавирусот треба да пиете Ракија

Мерките за неширење на коронавирусот остануваат стабилни во Македонија, и покрај негативните резултати на луѓето кои пристигнуваат од надвор.

„За прв пат, од четирите закани што ги доживеав, министерството сега брилијантно презема организациски мерки“, изјавил за БНТ денеска проф. Тодор Кантарџиев, директор на Националниот центар за заразни и паразитски болести во Бугарија.

Тој додал дека младите луѓе не страдаат сериозно. Постарите луѓе се сериозно болни, зборува докторот за пациентите во Бугарија.

За да се утврди болеста, треба да се земе материјал и да се чува на 4 степени Целзиусови.

Тој ја опиша работата на Министерството за здравство во Бугарија како „брилијантна“. Тие, исто така, издале упатства за тоа што треба да прават болниците. Тој препорача да се следи веб-страницата на Министерството. Следниве инструкции на СЗО се дадени таму.

Работите се менуваат динамично, новите сознанија за овој вирус, неговиот пренос, период на инкубација, а ние секој ден го поставуваме на страницата со промени, изјавил Бугарскиот проф. Кантарџиев.

Без контакт, 90% од луѓето добиваат коронавирус, објаснил тој. Со контакт со вирусот до третиот ден, можеби не е болен, но го шири.

Сè уште не е познато како се шири и колку близок треба да биде контактот. Коронавирусот е многу подложен на средства за дезинфекција. Умира многу брзо од алкохол.

„Луѓето кои се алкохоличари се многу заштитени!“, Додал тој.

Во врска со состојбата со грипот во Бугарија, проф. Кантарџиев објаснил дека се зголемени случаи на заболени. Според него, врвот е оваа недела.

Досега, децата на возраст меѓу 5 и 14 години се разболеле. Во минатата недела тие биле болни од 0 до 5 години. Инфекцијата на грип се промени во раното детство.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...