7.7 C
Ohrid
петок, април 23, 2021
Почетна Македонија Лука си заминува за Скопје: Битолската Зоолошка градина не го заслужува ова...

Лука си заминува за Скопје: Битолската Зоолошка градина не го заслужува ова прекрасно мајмунче.

Translate (Eng):[gtranslate]

Социјалните мрежи пред неколку дена беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без речиси никакви хумани услови за живот.

Оваа одлука ја донесе в.д директорот Ѓорѓи Галетановски кој информираше дека Зоо Скопје секогаш ќе биде спремна за помош на битолската зоолошка но и тамошните власти треба да најдат решенија и да створат услови за нормален живот на сите животни.

Галетановски соопшти дека целта била Лука да живее во заедница и затоа од Скопје бил префрлен во Битола по претходно дадени сугестии од странски ментори за преселба на мајмунчето.

РЕКЛАМА

-Зоолошките во Европа и светот постојат за едукација и за да ги заштитат и да се грижат за опстанок на ретките видови на животни а кон тоа се стремиме и ние- завршува Галетановски.

- Реклами -