13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаЗабаваВладата одлучи да набави џиновски вентилатори за да го сруши Скопје 2014.

Владата одлучи да набави џиновски вентилатори за да го сруши Скопје 2014.

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, соопшти дека Советот на општината на денешната седница одлучил да набави десет најмодерни вентилатори, направени да создаваат ветрови со брзина од над 80 километри на час, со цел да се отстранат и останатите зданија со барокни фасади од централното градско подрачје.

Вентилаторите ќе бидат инсталирани и употребени на лето, кога најголем број од старите скопјани се враќаат во своите родни места на одмор, а по рушењето на објектитеи фасадите тие ќе се користат за прочистување на загадениот воздух и важни фотосесии.

 

“коперација“

текстот е измислен 🙂

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...