5.7 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија Белиот лав Чака се прилагодува на надворешното живеалиште во скопската зоолошка

Белиот лав Чака се прилагодува на надворешното живеалиште во скопската зоолошка

Translate (Eng):[gtranslate]

Белиот лав Чака се прилагодува на надворешното живеалиште, а деновиве за првпат се запозна и со Бела.

Инаку тој во јануари од Франција пристигна во Зоолошката градина во Скопје. Лавот ѝ се придружи на лавицата Бела, која пристигна неколку дена пред него од Ходенхаген, Германија.

Бела и Чака ќе живеат заедно во пространо живеалиште адаптирано за нивните потреби.Во моментов во светот има околу 300 бели лавови, а најраспространети се во југозападниот дел на Јужна Африка во природниот резерват Санбона. Белите лавови се едни од најретките видови на светот и, за жал, се пред истребување во природата.

РЕКЛАМА

skopjeinfo

- Реклами -