22.8 C
Ohrid
среда, јули 28, 2021
Почетна Македонија Сопружници од Дебар заразени од корона вирусот.

Сопружници од Дебар заразени од корона вирусот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Двата нови потврдени случаи на лица заразени со корона вирусот се сопружници од Дебар едниот на 62, другиот на 68-годишна возраст кои во нашата земја стигнале од Бреша, Северна Италија на 27 февруари. Тие со поблаги симптоми на 2 март се јавиле на матичен лекар, но тој не препознал индикација да се направи тест на корона вирусот, и ги пратил на домашно лекување. Денеска тие се јавиле сами во болницата во Дебар каде им се земени брисеви за да се направат тестовите. Во земјава допатувале со автобус со уште 40 патници, кои се идентификувани и ќе им бидат направени проверки.

Вечерва, како што информира министерот за здравство Венко Филипче, пациентите ќе бидат пренесени со специјалниот транспорт на Здравствениот дом Скопје во Инфективната клиника каде што дежурната екипа е подготвена да ги пречека. Нивната состојба, како што посочи Филипче, е стабилна, имаат сосема лесна клиничка слика, лесна форма на горнореспираторна инфекција, односно на грип.

-После влезот на границата од автобусот патници се симнувале во Куманово, во Скопје и во Дебар. Тогаш патниците немале никакви симптоми и за првпат со сосема лесни симптоми се јавиле 2 март, во понеделникот на матичниот лекар кој не препознал индикација да се направи тестот за корона вирусот, ги пратил на домашно лекување за да денеска се јават во болницата во Дебар каде што доаѓа инфектолог од Гостивар. Тука е поставена индикацијата согласно симптомите кои што се развиле во текот на вчерашниот ден. Земени се брисеви и денеска беа направени тестовите, рече на вечерашната прес-конференција министерот за здравство.

РЕКЛАМА
- Реклами -