5.7 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Свет Кинески експерт го прогнозираше крајот на епидемијата на коронавирусот

Кинески експерт го прогнозираше крајот на епидемијата на коронавирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Епидемијата на КОВИД-19 која ја зафати цела планета и која се шири брзо и одзема животи ширум светот ќе престане да постои и да се шири по летото 2020 година. Ова е предвидување на Жонг Наншан кој е претседателот на специјалниот комитет за контрола на епидемии на државниот кинески здравствен комитет.

Според Жонг Наншан, епидемијата ќе продолжи ширум светот барем до јуни. Тој верува дека привремените мерки за контрола на вирусот ќе имаат за цел да спречат понатамошно ширење на вирусот, но не и да го цпречат целосно.

„Епидемиите во светски рамки … ќе продолжат барем до јуни“, истакна Жонг Наншан.

РЕКЛАМА

Според последните податоци од светската здравствена организација, повеќе од 109,000 луѓе низ целиот светот се носители на коронавирусот. Повеќе од 3.800 луѓе починале, а 61 000 се опоравиле.

- Реклами -