5.7 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Свет Бојко Борисов се пофали дека Бугарија е спремна за се, па маската...

Бојко Борисов се пофали дека Бугарија е спремна за се, па маската наместо на уста ја стави на очи.

Translate (Eng):[gtranslate]

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на состанокот на бугарскиот Совет за безбедност кажа дека Европската Унија покажа дека не е подготвена да се избори со епидемијата на коронавирус, пренесува „Спутник“.

„Ниедна од членките на ЕУ не поседува доволна резерва од маски, заштитна облека, аспиратори, респиратори, навлаки за обувки, ракавици.

Ниедна – зашто никој не можеше да предвиди ваков развој на ситуацијата. За среќа, Бугарија има соодветна индустрија: секој ден се произведуваат 4.000-5.000 метри ткаенина која успешно ги поминува тестирањата”, изјави бугарскиот премиер.

РЕКЛАМА

Борисов нагласи дека Бугарија ќе се избори со последиците од епидемијата.

„Што се не преживеавме, ќе го преживееме и ова. Паника, хистерија, купување продукти… Храна има. Во Бугарија и во Европа има храна – конзервирани производи, леб, брашно, резервите се огромни”, изјави тој.

Во Бугарија во моментот се забележани шест случаи на зараза: два во Софија, два во Плевен и два во Габрово. Пациентката во Софија е во критична состојба, додека состојбата на нејзиниот сопруг се влошува.

Но денес Борисов се посрамоти поштено при една посета откако камерите го снимија моментот кога се обиде да стави заштитна маска. Но работата тргна наопаку, па наместо на уста и нос, тоја ја стави преку своите очи.

- Реклами -