30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаНавиката за кафе-шема, тешко се менува во Македонија.

Навиката за кафе-шема, тешко се менува во Македонија.

И покрај препораките на надлежните институции да се остане дома, кога граѓаните немаат итна потреба да излегуваат надвор, навиките тешко се менуваат. Во текот на денешниот ден кафулињата во населбата Влае во општина Карпош, беа полни.

Од утринското и попладневното кафе како секојдневен ритуал, жителите не се откажаа ниту денеска, иако владините мерки и препораките за заштита од ширењето на коронавирусот се заострија од почетоков на оваа седмица.

Угостителските објекти, казината и обложувалниците да работат до 18 часот

На денешната утринска редовна прес-конференција министерот за здравство, Венко Филипче, ги соопшти новите уште порадикални мерки и препораки, и тие ги опфаќаат токму кафулињата, кафеаните, рестораните, обложувалниците и сите останати простори за социјализација. Една од мерките е работното време на овие угостителски објекти дс биде до 18 часот, а во дозволеното работно време капацитетите да бидат редуцирани.

„Се предвидува забрана на секакви јавни и приватни собири без разлика на обемот, одложување на сите концерти, театарски претстави, кинопроекции, спортски настани. Рестораните и кафулињата ќе работат со скратено работно време до 18 часот и со преполовен капацитет, односно ќе мора да се задржи растојание од 1,5 до 2 метри меѓу луѓето. Истото важи и за обложувалниците и казината“,

најави Филипче утринава.

Извор: 360 степени

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...