13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаСветВо Иран 27 лица починале од алкохол, верувајќи дека лекува коpонавирус

Во Иран 27 лица починале од алкохол, верувајќи дека лекува коpонавирус

Во Иран 27 лица починаа од труење со алкохол, по гласините дека алкохолните пијалаци лекуваат од новиот коронавирус, јави иранската новинска агенција ИРНА.

Иран, по Кина и Италија, е една од најтешко погодените земји од Ковид-19.

ИРНА соопшти дека 20 лица починале од труење со алкохол во покраината Хузестан, а седуммина во Алборз, покраина која граничи со Техеран. Агенцијата, повикувајќи се на локалните здравствени власти, соопшти дека 2018 лица биле примени во болница поради труење со алкохол.

Конзументите поверувале на „гласините дека алкохолот помага во лекувањето на болеста предизвикана од коронавирус“, појаснува ИРНА, потсетувајќи дека во таа земја продажбата и пиењето алкохол се незаконски.

MИА

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...