13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаВИДЕО – Од денес полициска контрола на возилата кои влегуваат во Прилеп...

ВИДЕО – Од денес полициска контрола на возилата кои влегуваат во Прилеп поради корона вирусот.

Поради корона вирусот од денеска па се до понеделник полицијата врши контрола на возилата кои влегуваат во Прилеп од општините Кривогаштани, Долнени и Пласница. Оваа одлука ја донесе синоќа Регионалниот Кризен штаб бидејќи се претпоставува дека во овие општини има голем број граѓани кои се вратиле од високоричните европски земји, особено Италија, кои неконтролирано се движат низ Прилеп, што претставува потенцијална опасност за ширење на вирусот. Доколку се утврди дека лицето било надвор од државата и вратено деновиве полицијата не треба да го пушти во Прилеп. Но иако контролата требаше да се врши од раните утрински часови, полицијата истата ја започна дури во 11 часот.

инфо компас

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...