6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија ВИДЕО – Од денес полициска контрола на возилата кои влегуваат во Прилеп...

ВИДЕО – Од денес полициска контрола на возилата кои влегуваат во Прилеп поради корона вирусот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Поради корона вирусот од денеска па се до понеделник полицијата врши контрола на возилата кои влегуваат во Прилеп од општините Кривогаштани, Долнени и Пласница. Оваа одлука ја донесе синоќа Регионалниот Кризен штаб бидејќи се претпоставува дека во овие општини има голем број граѓани кои се вратиле од високоричните европски земји, особено Италија, кои неконтролирано се движат низ Прилеп, што претставува потенцијална опасност за ширење на вирусот. Доколку се утврди дека лицето било надвор од државата и вратено деновиве полицијата не треба да го пушти во Прилеп. Но иако контролата требаше да се врши од раните утрински часови, полицијата истата ја започна дури во 11 часот.

инфо компас

РЕКЛАМА
- Реклами -