5.9 C
Ohrid
сабота, април 10, 2021
Почетна Свет Овој пример да се следи и во Македонија: Бугарската влада ќе ги...

Овој пример да се следи и во Македонија: Бугарската влада ќе ги награди со по 500 евра сите медицински лица кои се борат против коронавирусот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Бугарската Влада ќе додели по 1.000 лева (500 евра) месечно дополнителен надоместок за сите медицински лица кои се борат против корона вирусот во Бугарија во моментов. Тоа го најави премиерот Бојко Борисов по вонредната средба со претседателот Румен Радев и шефот на Националниот оперативен штаб, генерал-мајор Венцислав Мутафчијски.

– Најитно е да можеме да ги заштитиме лекарите, медицинските сестри, лаборантите, болничарите. Разговаравме и денеска или утре ќе објавиме по 1.000 лева по медицинско лице“, најави премиерот.

Тој прецизираше дека Владата треба да постапи со претпазливост за следните мерки и дека државните резерви во моментот многу внимателно се следат.

РЕКЛАМА
- Реклами -