10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Македонија ФОТО: Од близу погледнете како се дезинфецира секој автомобил при влез и...

ФОТО: Од близу погледнете како се дезинфецира секој автомобил при влез и излез од Дебар

Translate (Eng):[gtranslate]

Сите институции за постоење на кризна состојба се на терен во Дебар и Центар Жупа, информираше техничкиот премиер Оливер Спасовски. Тој апелираше жителите на тие критични региони да дадат свој придонес за спроведување на сите предвидени мерки.

Спасовски додаде дека е формиран главен оперативен штаб кој раководи со активностите од Акциониот план.

На новинарско прашање додаде дека кризната состојба во општините ќе трае до 30 денови, а доколку има потреба и потоа ќе биде продолжена.

РЕКЛАМА

„Да се даде максимален личен придонес придржувајќи се кон препораките од владата и министерството за здравство“, порача Спасовски.

Екипи на Дирекција за заштита и спасување со соодветна опрема вршат дезинфекција на сите возила на влез и излез во општините Дебар и Центар Жупа